Silmaaluste korrigeerimine

Probleemid silmaalustega on üks levinumaid põhjusi, miks esteetilise meditsiini õe või arsti poole pöördutakse. Täpsemalt turse ja tumedus silmade all, mis tihti jätab näole väsinud, kurva või haige ilme. Tegu on äärmiselt mitmekülgse ja muutuva ilumurega – sageli öeldakse, et mõnel päeval on silmaalused rohkem turses ja tumedamad ja teisel jälle vähem, samuti süveneb mure vanusega. Probleem esineb nii naiste, kui meeste seas, kuid rohkem pöörduvad vastuvõtule naised.

Silmaümbruse piirkond on esteetilises meditsiinis, korrektsiooni mõttes, korralik väljakutse. Ideaalset lahendust või maagilist kustukummi sageli ei ole. Seda just seetõttu, et silmaaluste turset ja tumedust mõjutab rida väga erinevaid tegureid. Üheaegselt võib olukorda mõjutada anatoomia, pehme koe muutused ja naha seisukord. Alumise silmalao nahk on juba loomult üks õhemaid piirkondi kehal. Pehmet kudet on vähe, ning vananedes õheneb seegi.  Samuti on silmaümbrus äärmiselt liikuv piirkond, väljendades igapäevast miimikat.

Enne, kui hakata aega, raha ja pead kaotama selles tohutus toote- ja teenusemaailmas, on mõistlik pöörduda esteetilise meditsiini õe või arsti vastuvõtule. Tähtis on välja selgitada probleemi olemus ning vastavalt sellele valida lahendus (elustiilimuutus või protseduur).

Konsultatsioon

Ei pruugi olla ühte kindlat põhjust, mille kõrvaldamise tulemusel saavutatakse säravad ja siledad silmaalused. Kindlaks tuleb teha iga inimese anatoomilised ja füsioloogilised eripärad ning samuti arvestada elustiiliga. Esimene vajalik samm selle jaoks on konsultatsioon. Vastuvõtu eesmärk on välja selgitada tumedate silmaaluste olemus ning vastavalt sellele klienti informeerida – seoses elustiili muutuse või sobiva protseduuri osas. Konsultatsiooni käigus kogutakse anamnees:

  • vanus
  • tervisealane info (kaasuvad haigused, ravimid, toidulisandid)
  • elustiil (trenn, unehügieen, toitumine, harjumused)
  • tööiseloom
  • nahahoolduse ja tooteinfo
  • hinnatakse naha seisukorda ning anatoomilisi iseärasusi.

Sageli kasutatakse silmaaluste uurimiseks WOOD-i lampi. Woodi lamp on üks tähtsamaid abimehi hüperpigmentatsiooni uurimisel, sellega on võimalik hinnata pigmendi sügavust: kas pigment on epidermaalne ehk pindmine või dermaalne ehk sügav. Selle abil saab kindlaks teha teatud protseduuride sobivuse.

Konsultatsioonile võiks võimalusel minna ilma meigita. Meigi võib eemaldada ka konsultatsiooni käigus, aga naha hõõrumine tähendab kerget nahaärritust ja veresoonte reaktsiooni ning see ei ole vahetult enne WOODi lambiga naha uurimist ideaalne.

Miks on silmaalused tumedad?

Silmade all olevat tumedust jagatakse peamiselt kolme gruppi, olenevalt sellest, milline on probleemi olemus:  hüperpigmentatsioon, lõhkenud ja laienenud kapillaarid või õhuke nahk. Need võivad esineda koos või ka paari kaupa. Sageli lisandub silmade turse. Põhjuseid miks silmaalused muutuvad tumedamaks ja tursuvad on ridamisi. Mitte ükski artikkel ega teadustöö, mida infraorbitaalse piirkonna korrigeerimise kohta lugesin, ei jätnud mainimata elustiili ja üldise tervise  mõju antud probleemile – sellised tegurid, mida on võimalik ise muuta/parandada, suhteliselt väikese vaeva ja lisatasuta. See on tähtis infokild, millega enne erinevate kreemitopsikute soetamist ja eksootiliste protseduuride läbimist arvestada, sest need ei pruugi olla lahendused. Silmaaluste probleemid ilmevad tihti erinevate tegurite koosmõjul. Loetlen siin peamised põhjused:

Geneetika

Esimene, möödavaatamatu tegur on muidugi geneetika. Anatoomilised iseärasused, näojooned (silma kuju, silmalao raskus), naha iseärasused ja vananemine on kõik geneetiliselt määratud ning vähemalt praegu me seda ise muuta ei saa. I – III nahatüübiga inimesed (väga hele – helepruun nahk) on tihedamini hädas naha punetuse ja kapillaaridega, samuti tedretähnidega. IV – VI nahatüübid, kus nahavärv varieerub helepruunist – tumepruuni/mustani on sagedamini hädas pigmendiprobleemidega, ka silmade all. Samuti on geneetiline eelsoodumus  rasvakotikeste tekkeks silmade alla ning see võib ilmneda ka juba väga noores eas.  

Kiirguskahjustus

UV – kiirguskahjustus on peamine põhjus, miks nahale tekivad tumedad laigud ehk hüperpigmentatsioon. Varjud silmade all võivad varieeruda helepruunist kuni hallika – mustjani. Pigment võib esineda ühtlase tumedusena või laiguti: silmade all võib olla erinevas suuruses täpp pigmenilaike (tedretähnid, lentiigod). Liigse UV-kiirguse poolt põhjustatud kahjustusi nahal nimetatakse fotovananemiseks : hüperpigmentatsioonile lisaks, lõhub ultraviolettkiirgus kollageenikiude. Õhukesele silmaümbruse nahale on mõju tihti  laastavam, kui muudele piirkondadale näol. Kiirguskahjustuse mõjul ei teki nahale vaid tumedad laigud, esile võivad tulla ka punetavad või lillakad/sinakad kapillaarid.

Elustiil (harjumused ja eluviis) ja tervis

Elustiili mõju tumedatele silmaalustele on tohutult suure efektiga. Mitte ükski silmamask või kreem ei kustuta näolt magamatuse ilminguid. Kõige sagedamini seostatakse tumedaid silmaaluseid just väsimuse, magamatuse ning füüsilise ja vaimse kurnatusega.Tegurid, mida saame ise reaalselt muuta ja kontrollida.*muidugi on aegu ja erandeid: värsked lapsevanemad, kelle unekvaliteet on uue ilmakodaniku kontrolli all või nt. õpilased ja töölised, kes on kooli või töö tõttu suurema pinge all, paratamatult suureneb ekraaniees olemise aeg, stressitase tõuseb ning unegraafik on häiritud. Samuti erinevatest haigustest põhjustatud elustiili muutused. See ei olegi koht, kus kellegi peale näpuga näidata. Elustiili muudatusi tehes tuleks mõelda eelkõige enda peale, mitte võrrelda ennast kellegi teisega. Milliseid muudatusi ja kuidas saab teostada vastavalt enda tervisele ja heaolule, keskkonnale ning võimalustele. Proovi/ katseta, loo ümber, õpi ja arene – miski ei ole kivisse raiutud. Kõige tähtsam on, et Sina tunned ennast hästi ning siis peegeldub see ka Sinu välimuses.

Vananemine

Vanemaks saades muutub nahk õhemaks, aeglustub kollageeni ja elastiini süntees, mistõttu ei ole nahk enam nii elastne. Samuti väheneb luukude ja lihastoonus ning näol olevad rasvapadjakesed vajuvad allapoole, mistõttu kirjeldavad kliendid tihti, et silmad on “vajunud auku”.

Lahendused

Kui konsultatsiooni käigus on välja selgitatud tumedate silmaaluste põhjus (pigment, veresooned, õhuke nahk, anatoomiline eripära), siis vastavalt sellele saab määrata vajalikud elustiili muudatused või suunata sobilikule protseduurile. Loetlen siin esmalt lahendused mis on väheinvasiivsed ning millest tuleks alustada. Need on viisid, mis saab kasutusele võtta peaaegu igaüks ise – ei nõua suurt lisakulu. Kergemal juhul ka neist ainult piisab!

Regulaarne SPF50+, PA++++ kaitsekreem

Iga päev, olenemata ilmast, tuleks nahale kanda päikesekaitsekreem, ka silmade ümbrusesse. See on lihtne harjumus, millega on võimalik ennetada fotovananemise ilminguid ning naha kvaliteeti oluliselt parandada. Eriti tähtis, kui tumedate silmaaluste põhjus on hüperpigmentatsioon. Samuti soovitan kasutada UV kaitsega päikeseprille.

Minu lemmik päikesekaitsekreem, võib kanda ka silmade alla. 19,95€

Nahaärrituse vältimine

Pidev silmade hõõrumine/sügamine tekitab punetust, naha kuivust ja ketendust. Ärritunud nahk on vastuvõtlikum ka UV-kiirguse kahjustavale mõjule. Kasuta silmaümbruses rahustavaid ja niisutavaid kreeme, meiki eemaldades kasuta vaid õrna survet.

Sobiv nahahooldus

Liiga tugevatoimelised ja/või ärritavad toimeained. Uute toodete katsetamisel tuleb eriti ettevaatlik olla just õrna silmaümbruse nahaga. Vajadusel kanna enne aktiivainet nahale niisutav kreem või kasuta hapet/antioksüdanti paar korda nädalas, mitte iga päev. Nahahooldustooted ei tohiks tekitada pisaravoolu.

Suitsetamisest loobumine

Nikotiin ning muud kemikaalid suitsus, vähendavad fibroplastide tööd (fibroplastid toodavad kollageeni), vähendavad antioksüdantide osakaalu nahas ning ahendavad veresooni ja seeläbi hapniku transporti kudedesse. Esteetilise meditsiini konsultatsioonil, ükskõik, mis protseduurile eelnevalt, ei pääse küsimusest: Kas Te suitsetate?
Suitsetamine on üks suurimaid iluvigu!

Alkoholist loobumine/piiramine

Nii nagu nikotiin, vähendab ka alkohol antioksüdantide osakaalu nahas, eriti A-vitamiini kogust. Alkohol on diureetikum, mis tähendab, et see viib kehast vett välja, põhjustades dehüdratatsiooni. Alkohol soodustab põletikku kehas, tekitab turset ja punetust. Alkohoolsetes jookides on tihti ka suur suhkrusisaldus.

Tervislik toitumine

Ühekülgne toitumine, alatoitumine, liialdamine suhkru, soola ja transrasvadega, töödeldud toidu suur osakaal dieedis mõjutab samuti naha seisukorda. Liigne sool soodustab tursete teket, liigne suhkur võib muuta põletikku ägedamaks. Alatoitumine võib põhjustada vitamiinide ja mineraalainete defitsiiti. Nt. rauapuuduse üheks sümptomiks on tumedad silmaalused. Soolestiku tervise ja naha vahelist seost uuritakse viimastel aastatel üha rohkem. Mitmekülgne toitumine soodustab kollageeni tootmist.

Piisava koguse vee tarbimine

Dehüdreeritud nahk on kiskuv, kuiv ja tuhmi tooniga. Võib esineda punetust ning kortsujooned tunduvad eriti esil olevad. “Joo piisavalt vett” on nii ära leierdatud soovitus, aga seda ka põhjusega – tihti unustame selle imelihtsa, aga tõhusa nõuande. Vastus küsimusele, kui palju vett tuleks juua, on lihnte – jälgi enda uriini värvi. Uriini värvus peaks olema helekollane, suure hulga vee joomisel võib see olla peaaegu läbipaistev, aga see ei ole eesmärk.

Unehügieen

Täiskasvanud inimene võiks ideaalis magada 7 – 8h päevas. Ega ilmaasjata kasutata märksõna iluuni.  Magades suureneb kasvuhormooni tootmine, intensiivistub kollageeni süntees, paraneb vereringe – toimub rakkude uuenemine. Silmaaluste turset võib mõjutada ka toatemperatuur, õhk peaks olema jahe, väga soojas toas magades võib olla raske uinuda ning uni võib olla häiritud. Samuti aitab turseid vähendada kergelt tõstetud peaalune. Kortsukesi aitab vähendada siidist või satiinist padjapüür. Teemakohaline raamatusoovitus:

Rahva Raamatus 13.90€

Silmade koormuse vähendamine

Tumedust ja turset silmade all võib mõjutada ka pidev ja liigne silmade kurnamine ekraaniga (tv, arvutid, telefon) või ka lihtsalt liigne lugemine. Samuti tuleks kontrollida silmanägemist ning lasta see vajadusel korrigeerida. Hommikust silmade turset aitab vähendada, kui enne magamajäämist tilgutada silma silmatilku.

Hormonaalse tasakaalu eest hoolitsemine

Eriti tähtis just naistest rääkides. Silmaalused võivad olla rohkem turses ja tumedamad nt. menstruatsiooni ajal. Regulaarne liikumine (füüsiline treening), tervislik toitumine ning stressiga toimetuleku õppimine aitavad hormonaalset tasakaalu hoida. Siia alla läheb samuti unehügieeni tähtsus.

Üldise tervise eest hoolitsemine/ravijuhiste jälgimine

Süsteemsete haiguste korral on äärmiselt tähtis arsti juhiste ja raviskeemi järgimine. Võimalusel tuleb ravi enne invasiivsemaid protseduure lõpetada. Süsteemsed haigused, mis põhjustavad probleeme silmaalustega on nt. aneemia, probleemid neerutalitlusega, kilpnäärme haigused, viirusinfektsioonid, allergiad.

Külm kompress

Külm vähendab silmade turset ning ahendab veresooni ning seeläbi ka veresoontest põhjustatud tumedust. Kõige lihtsam viis külmakompressi teha on hoida silma all külma lusikat (jäta üleöö külmkappi). Sobib ka jahe kurgiviil või teekotikesed (lisandub antioksüdantide ja kofeiini efekt). Samuti on saadaval spetsiaalsed geelmaskid silmadele, mida võib hoida külmkapis.

Kõige rohkem olen kasutanud just neid It´s Skini silmamaske.
2.95€

Massaaž

Massaaž on lihtne ja eriti mõnus näohooldus, mida tihti alahinnatakse. Regulaarne naha masseerimine aitab hoida näolihaseid toonuses, aeg-ajalt võib läbida ka süvalihaste massaaži kuuri. Näomassaaž parandab vere- ja lümfiringet ning läbi selle vähendab turset. Väga sageli olen kliendid esmalt edasi suunanud lümfimassööri juurde ning alles pärast seda soovitanud muid protseduure.

Valgust peegeldav kosmeetika

Kiire, lihtne ja suhteliselt odav nipp, et peita tumedaid silmaaluseid. See on ainus punkt, mis ei mõjuta tumedate silmaaluste tekkepõhjust, ainult peidab.

Igapäevaselt kasutan Maybelline peitekreemi
8.95€

Invasiivsemad variandid

Dermatokosmeetika

Spetsiaalsed aktiivainetega nahahooldustooted (kreemid, geelid, seerumid, maskid jms. NB! see ei pea olema silmakreem), mis ennetavad ja võitlevad kindla nahamurega. Silmaalustele mõeldud toodetes kasutatakse erinevaid taimeekstrakte, antioksüdante ja happeid, mis on mõeldud turse ja pigmendi ennetamiseks ja vähendamiseks. Loetlen siin populaarsemad:  

  • Kofeiin, rohelise-/mustatee ekstrakt: kofeiinil, mida leidub kohviubades ja rohelises ning mustas tees, on veresooni ahendav toime. Kui veresooned ahenevad, siis väheneb ka turse. Seetõttu soovitatakse tursunud silmade all hoida jahedaid teekotikesi.
  • C – vitamiin: üks populaarseim antioksüdant. Lisab nahale sära ning aeglustab melaniini tootmist ja seeläbi pigmendi tumenemist. SPFi alla kandes loob lisakaitse UV-kiirguse kahjustava mõju eest.
  • E – vitamiin: väga laialt kasutatav antioksüdant, mis vähendab UV kiirguse kahjustavat mõju. Tihti kombineeritakse koos C-vitamiini ja feruulhappega, et saavutada stabiilne vorm.
  • Retinool: vitamiin A derivaat. See imeline toimeaine on saadaval mitmel kujul, sageli esmavalikupreparaat akne ja hüperpigmentatsiooni ravis. Soodustab kollageeni tootmist ning suurendab naha paksust, parandab nahatekstuuri.
  • Arbutiin: leesikamarja ekstrakt. Türosinaasi inhibiitor, mis tähendab, et vähendab melaniini ületootmist. Leebem alternatiiv Euroopas keelatud hüdrokinoonile.
  • Aselaiinhape: eelkõige kasutusel rosaatsea ja muude nahapõletike ravis, aga üha rohkem ka nahatooni ühtlustamiseks ja hüperpigmentatsiooni vähendamiseks. Üks mu lemmik koostisosa! Looduslikult saadakse teraviljast (oder, rukis).
  • Koji hape: samuti türosinaasi inhibiitor (sarnane toime arbutiinile), saadakse seentest! Antioksüdatiivsed omadused, kasutatakse kombineeritult teiste hüperpigmentatsiooni vastu võitlevate koostisainetega (puhas koji hape on nahka ärritava toimega).
  • Peptiidid: lühike jada aminohapetest, mis on omavahel seotud peptiidsidemega. Valgud on põhimõtteliselt suured/pikad peptiidid (kollageen ja elastiin on mõlemad valgud). Sobivad hästi silmaalustele, eriti, kui mureks on peenikesed kortsud ja õhuke nahk.
  • Keramiidid: ehk lipiidid (rasvad) nahas (epidermises). Parandavad naha niiskustasakaalu ning taasatavad naha kaitsebarjääri.
  • Hüaluroonhape: Püha Graal niisutavatest toimeainetest. Lühendatult HA on polüsahhariid, mis tõmbab endasse ja seob vett.
  • Niatsiinamiid: B vitamiini derivaat. Väheärritav nahatooni ühtlustav toimeaine, vähendab nahapunetust ja ärritust.
  • K – vitamiin: parandab vereringet ja seeläbi vähendab turset ning punetust.

Mõned populaarsemad tootenäited:

Keemiline koorimine

Keemilise koorimise käigus kasutatakse samuti erinevaid antioksüdante ja happeid, aga kontsentreeritumal kujul. Võimalik on kasutada happeid koos – olemas on spetsiaalsed pigmentatsioonikombod (nt. TCA+ C-vitamiin + feruulhape) või ainult ühte hapet korraga. Samuti saab valida hapet tugevuse järgi – kui sügavale nahka hape  tungib. Hapet nahale kandes teostatakse kontrollitud naha vigastu/põletus, mille tulemusel tekib naha koorumine/ketendus (superpindmiste hapete puhul ketendust ei teki).

See protseduur sobib, kui: soovid alustada naharavist. Keemiline koorimine on väga hea protseduur nahatekstuuri parandamiseks ning naha ettevalmistuseks invasiivsemateks protseduurideks. Koorimine muudab naha pinna siledamaks ja säravamaks, on kergelt pinguldava toimega. Pigmendi helendamiseks on vajalik läbida protseduuride kuur.

IPL ja laserravi

Valgusravi kasutatakse veresoontest tingitud tumeduse vähendamiseks silmade all, samuti erinevat tüüpi hüperpigmentatsiooni raviks ning nahatekstuuri parandamiseks. IPL ehk fotoravi puhul kasutatakse impulseeritud valgussähvatusi mille lainepikkus varieerub 400 – 1200nm. Valgus neeldub hemoglobiinis (lillakas, punakas värvis) või hüperpigmentatsioonis (helepruun, tumepruun). IPL protseduuri saab kombineerida fraxel laseri ja/või keemilise koorimisega, et protseduuri tõhusamaks muuta. Nd:Yag laseri puhul kasutatakse kindlat lainepikkust (tavaliselt 1064nm). Selline laser sobib hästi üksikute suuremate veresoonte eemaldamiseks. Seda laserit kasutatakse ka angioomide eemaldamiseks.

Nahaelastsuse parandamiseks kasutatakse sageli ablatiivseid ehk nahka lõhkuvaid lasereid, nt. CO2 laserlihvimine. Variant inimestele, kes ei soovi nt. kohe lõikust.


Valgusravi sobib, kui
 näed silmade all sinakat tooni või nähtavaid veresooni. Samuti, kui tegu on pindmise ehk epidermaalse pigmendiga (eeldab kontrolli WOODi lambida).

Mesoteraapia ja/või biorevitalisatsioon

Mesoteraapia protseduuri nimetatakse ka vitamiinisüstideks. Kombineeritud on hüaluroonhape ja erinevad lisaained (vitamiinid, aminohapped, koeensüümid). Biorevitalisatsiooni puhul on tegu vaid hüaluroonhappega. Mõlemad protseduurid on mõeldud naha niisutamiseks ja turgutamiseks. Aitavad vähendada peenikesi kortsujooni silmade ümber, parandavad nahaelastsust ja niisutust ning lisavad sära.


See protseduur sobib, kui nahk on kuiv, tuhm, kortsus. Soovid lisada sära ja parandada naha kvaliteeti. Samuti soovitan niisutavaid süsteid teostada pärast keemilist koormist või valgusravi, et intensiivistada naha paranemist.

PRP ja/või iPRF

Ehk plasmahooldused, mille käigus võetakse kliendilt veeniveri, katsuti asetatakse tsentriguufi, mille töö tulemusel eraldub plasma. PRP (platelet – rich plasma) ja  iPRF (injectable plasma rich fibrin) erinevus on tsentrifuugi protsessi seadistuses ning samuti ei lisata iPRF puhul koagulanti (abiaine, mis aitab verel hüübida). PRP on vanem tehnoloogia. Plasmahoolduse eesmärk on süstida nahka kasvufaktoreid, proteiine ja lipiide, mis kiirendavad naha paranemist, soodustavad kollageeni ja elastiini tootmist.

PRP katsuti pärast tsentrifuugi


See protseduur sobib, kui soovid võimalikult naturaalset varianti. Toimib hästi kerge tumeduse (pigmendi) vähendamiseks. Tähtis on läbida protseduuride kuur, 3-4x järjest.

Mikronõelumine

Automaatse nõelapliiatsiga tehakse naha sisse pisikesed augukesed – kontrollitud nahavigastus, mille tagajärjel intensiivistub kollageeni ja elastiini tootmine – nahk hakkab ennast parandama. Mikronõelumist soovitan kombineerida mesoteraapia või plasmahooldusega.

See protseduur sobib, kui otsid kiiret, vähevalusat ja ilma pikema taastusajata protseduuri.

Täitesüstid

Enim populaarsed on hüaluroonhappe põhised täitesüstid, mis on mõeldud näoovaali tõstmiseks ja volüümi lisamiseks. Hüaluroonhappe geel süstitakse probleemsele kohale ning ~kahe nädala jooksul seob geel vett ning seeläbi tekib kunstlik volüüm. Nahk muutub pehmemaks ning pilk värskemaks.


See protseduur sobib, kui silmaaluste tumedust põhjustab volüümikadu ja/või anatoomilised muutused (“auku vajunud silmad”). Kasutatakse ka siis, kui silmaaluste nahk on väga õhuke.

Rasvasüstid/siirdamine

Süstid oma rasvaga on alternatiiv täitesüstile. Rasv kogutakse tavaliselt kliendi kõhult või tuharatelt, seejärel puhastatakse ning süstitakse probleemsesse piirkonda. Rasvasüstide eelisena tuuakse välja pikem kestvus (võrreldes täitesüstidega) ning ,et tegu on kehaomase ainega (allergilise reaktsiooni vältimine). Samas eeldab protseduur kirurgi sekkumist.

Tätoveering

Ei oska öelda, kui levinud see Eestis on, aga nii nagu teostatakse püsimeiki ülemisele silmalaole või huultele, on seda võimalik teha ka silmaalustele. Selle jaoks valitakse võimalikult ligilähedane pigment nahatoonile.

Blefaroplastika

Ehk silmalauguse plastika on kirurgiline operatsioon mille käigus eemaldatakse liigne nahk või rasvkude (rasvapadjakesed). Selle jätsin meelega viimaseks, sest tegu on eelnimetatud protseduuridest kõige invasiisema variandiga.


See protseduur sobib, kui
silmalaod on muutunud väga raskeks, rippuvaks või silmade all on häirivad rasvakotid. Proteduuri teostab plastikakirurg.

Kõiki eelnimetatud protseduure on võimalik omavahel kombineerida, et saavutada parim lõpptulemus. Olenevalt murest, võib silmaaluste korrigeerimine olla väga kiire ja lihtne, näiteks täitesüsti puhul, kus tihti aitab ühest protseduurist ning pilk on juba värskem. Hoopis raskem ja pikaajalisem võib olla, aga hüperpigmentatsiooni vähendamine silmade all.

Samuti peab arvestama sellega, et mitte ükski protseduur ei anna eluaegset tulemust. Kõige tähtsam on luua tervislikud harjumused ja kasutada iga päev päikesekaitsekreemi ning alles seejärel tulevad regulaarsed protseduurid.

Follow:
Liisa Raudmets
Liisa Raudmets

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga


Looking for Something?