3 SUURT VIGA NAHAHOOLDUSES

 

Esmapilgul süütud harjumused näohoolduses võivad kalliks maksma minna. Mis on need vead mida teha ei tohiks? Vaata kolme põhjust mis lahutavad sind klaarist jumest.

 

1. VALESTI PIGISTAMINE

Punnide pigistamine on teada – tuntud tabu ja seda ka põhjusega. Pigistamine ärritab nahka veel rohkem, põletik ägestub ja nahale võib isegi jääda arme… aga kui see ka ei hirmuta ja ikka näpud sügelevad, siis pigista vähemalt õigesti!

    • Tea mida pigistad! Kõik “punnid” ei ole ühtemoodi. Mustad komedoonid on tavaliselt kõige ohutumad ning poorisisu tuleb ka väikese survega välja, valged komedoonid on juba keerulisemad – võid õrnalt pigistades proovida, aga kui poor ei avane, siis las ta olla! Oota või vajadusel pöördu kosmeetiku, nahaõe või -arsti poole. Sügavamad põletikud jäta rahule! Neist ei tule tavaliselt midagi välja, sellise punni pigistamine tähendab valu + põletiku suurenemist.
  • PUHASTA KÕIK! Akne puhul on nahal juba põletik ja bakterid, pigistamisega lood mikrovigastused ning põletik levib edasi. Selle vältimiseks pese kõigepealt käed, seejärel puhasta nägu meigist – kasuta meigieemaldajat, puhastuspiima, pesugeeli (ja toonikut). Kasuta puhast komedoonilusikat või pane ümber sõrmede õrn marliriba, et vältida küünte ja naha kokkupuudet või kasuta kahte vatitikku. Pärast pigistamist puhasta nahk ning kanna nahale AHA või BHA toonikut, seerumit või kreemi, aknelisele nahale mõeldud kreemi või pihusta lihtsalt termaalvett, et nahka rahustada.
  • Ole õrn! Poorisisu või mäda peaks väljuma ka õrna survega. Sügavad ja valulikud punnid, ei tulegi lihtsalt pigistades nahast välja – teed olukorra ainult hullemaks. Samuti on tugev surve juba põletikulisele kohale liiga traumeeriv (loe: armioht!!).

2. NÄONAHA LIIGA TUGEV PESEMINE

Vahepeal äärmiselt populaarsed elektrilised näoharjad tekitavad minus külmavärinaid! Need on näonaha jaoks liiga tugevad, kindlasti mitte kasutada iga päev, kui siis ainult 2x nädalas või isegi harvem. Tundliku nahaga ja aknega ei soovita üldse, kuna need võivad tekitada ärritust ning põletikku süvendada. Samuti on selliste harjade puhul tähtis puhtuse hoidmine, pesuharja tuleks sageli välja vahetada, et vältida bakterite vohamist.

Pesuharjade kasutamine on tihti psühholoogiline, lihtsalt tundub, et nahk on vaja puhtaks “küürida” või koorida, tegelikult piisab ka sõrmedest!

Samuti ei tohiks selliste harjadega koos kasutada mehhaanilist koorijat (sellised kus on kõvad terakesed sees).

3. KREEMIDE VAHETAMINE

Tooteid soovitades selgitan alati ka kuidas erinevaid kreeme, seerumeid ja puhastusvahendeid kasutada, sest üllatavalt tavaline on see, kui kreem esimesel või teisel korral “ei sobi” siis rohkem seda ei kasutata. Paarist korrast on võimatu otsustada kas kreem töötab või mitte (erand on ainult allergiline reaktsioon). Nii on päris raske leida sobivat kreemi ning võibki tekkida tunne, et miski ei aita.

  • Niisutavate kreemidega on tavaliselt kõige lihtsam – need tooted ei ole reeglina ärritavad ning annavad oma parima efekti 4-6 nädalaga – nahk on siledam, pehmem ja kortsujooned on vähenenud.
  • Akne ja põletikuline rosaatsea – aknega ja/või põletava rosaatseaga hädas olnud inimesed teavad, kui raske võib olla leida õiget kreemi. Akne ja rosaatsea kreemid on tihti ärritavad, sest sisaldavad AHA või BHA happeid või tugevaid vitamiine. Sellisel juhul soovitan alati kreemiga “sõbraks” saada. Proovi kõige pealt 2 päeva tagant siis 1 ja siis iga päev. Parim tulemus 4 – 12 nädalaga.
  • Pigment – hüperpigmentatsioon, eriti melasma, on tüütu nahaprobleem, mis üleöö ei kao. Nahakahjustus on raku tasemel ning tugevalt mõjutatud UV -kiirgusest. Pigmendile mõeldud kreeme tuleks kasutada 3-12 kuud koos 30 – 50SPF kreemiga. Need kreemid sisaldavad samuti happeid ja vitamiine, mis võivad olla nahale ärritavad.

Ühesõnaga, anna kreemidele aega toimida!

Kas oled neid vigu teinud? Mis on olnud sinu suurimad vead nahahoolduses? @nurse_liisa DM

L. R

Follow:
Liisa Raudmets
Liisa Raudmets

2 Comments

  1. Anette
    veebruar 9, 2021 / 10:49 p.l.

    Tekkis küsimus “punnide” pigistamise osas. Minu nina on väga poorne ja juba kergelt pigistades, tuleb pooridest selle sisu välja. Kui tihti seda kodus üldse teha tohiks? Mulle lihtsalt tundub, et algne olukord taastub väga kiiresti ja oleks taaskord pigistada vaja. Kas on mingeid näohoolduse tooteid mis aitaksid vähendada pooride täitumist? Näopuhastuses olen põhjalik. Meiki kasutangi sellepärast vähe, et tunnen, et peale näopuhastust on ikkagi poorid nö umbes.

    • Liisa Raudmets
      Autor
      august 10, 2021 / 9:59 e.l.

      Tere! Arvatavasti näed nahal rasunäärme filamente, pigistades võib sealt tõesti kätte saada mustust/rasu. Soovitan pigem kasutada iga päev, õhtuti tsingi ja/või salitsüülhappega pesugeeli, nt VICHY Normaderm on väga hea, mis ei kuivata nahka liigselt. Samuti soovitan kasutada retinooli või salitsüülhappe baasil toodet. Protseduuridest aitab keemiline koorimine ja IPL/laserravi.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga


Looking for Something?