TOP 5 vitamiini ja mineraali aknelisele nahale

Nahk on meie suurim organ ning kui vitamiinide, mineraalide või hormoonide tasakaal kehas on paigast ära, siis väljendub see ka nahal. Tervislik ja mitmekülgne toitumine on alati nr 1 millest alustada.

1. Zn – Tsink

Tsink on esimene asi mida oma klientidele soovitan! Eriti hea on võtta seda koos C-vitamiiniga. Tsink on inimorganismis tähtis ja keskne mineraalaine, mis mõjutab just rakkude ainevahetust, arengut ja uuenemist. Samuti tugevndab tsink immuunsüsteemi ja kiirendab haavade paranemist. Ideaalne akne puhul, sest vähendab põletikku ja aitab vistrikel kiiremini kaduda.

Soovitan võtta 1kuu jooksul iga päev kuni 30mg.

2. C – vitamiin ehk askorbiinhape

Mõtlesin kaua kumb saab esikoha – kas tsink või C -vitamiin, kuna on aknekuu siis võitis tsink! Sellegi poolest, C – vitamiin on super antioksüdant, mis tugevndab immuunsüsteemi, vähendab põletikku ning osaleb kollageeni sünteesis (kollageen on valk, mis hoiab meie nahka noore ja tervena). C-vitamiin vähendab naha punetust, mis tekib kui nahal on vistrikud või põletikukolded. Soovitan 500 – 1000mg päevas.

Fun fact – kas teadsid, et paprika ja kiivi sisaldavad rohkem C-vitamiini kui apelsin!

3. Vitamiin E

Aknega inimestel on organismis tavaliselt väiksem E – vitamiini sisaldus. Vitamiin E on samuti antioksüdant, mis kaitseb nahka UV – kiirguse kahjustava mõju eest, vähendab põletikku ja aitab vähendada bakterite levikut näol (nt. Punnide pigistamisel).

Päevane soovituslik doos on väike – 12mg. Selle saab ilusti kätte toidust kui jälgida, et menüü sisaldaks piisavalt rohelisi salateid – spinat, kale, lehtsalat jt., samuti avokaado ja pähklid – häid rasvu!

4. A – vitamiin

A -vitamiini puudus mõjutab otseselt meie naha olukorda – nahk muutub kuivaks ja õhukeseks, samuti on akne patsientidel täheldatud madalat A-vit. taset organismis. Teatud A-vit. vormi (retinooli) kasutatakse ka tugeva akne raviks, sest vitamiin A vähendab rasueritust. Soovitan pigem toopilisi ehk nahale määritavat A-vitamiini (retinooli) ning tervislikku toitumist (punased ja kollased juur- ja puuviljad).

5. B – vitamiini kompleks

Soovitan alati läbida ka B-vitamiini kuuri, nahale on eriti head just B2, B3 ja B6.

B-vitamiinid mõjutavad kogu organismi talitlust ning seejuures vähendavad naha kuivust (tihti kasutatakse neid kreemides). B-vitamiinid on väga head hormonaalse akne puhul, sest reguleerivad hormonaalset tasakaalu kehas.

PS: B12 vitamiini liigsel tarbimisel on mõnikord täheldatud akne ägenemist!

Kas oled täheldanud toitumise mõju nahale? Kuidas?


Follow:
Liisa Raudmets
Liisa Raudmets

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga


Looking for Something?