Kui ilmad lähevad jahedamaks ja päev lühemaks on erinevad naisteajakirjad ja veebilehed täis artikleid retinoolist. “kuldne standard nahahoolduses” – mida kõik kasutama peaksid. Palju on uusi entusiastlike nahahooldusfänne, kes ka kohe endale retinooli baasil toote soetavad ning üllatusena hoopis negatiivse kogemuse osaliseks saavad – kuumatunne, ketendav nahk, punetus – kas see ongi paljukiidetud retinool? Selline kogemus lõppeb sageli toote nurka viskamisega ning seisukoha võtmisega: “mulle retinool ei sobi“!
Retinool on imeline ning väga võimas toimeaine, aga nii nagu iga teise toimeainega, on vajalik teada selle omadusi, eripärasid ning sobivust nahatüübiga. Selle postitusega vaatame, mis peitub retinooli populaarsuse taga – mis on retinool? Teises postituses selgitan lähemalt kuidas retinooli kasutada ning jagan praktilisi nippe! Teise postituse leiad siit: Kuidas kasutada nahahoolduses retinoide?
SISUKORD
1. Mis on retinool?
2. Erinevad retinoidid
3. Põige ajalukku
4. Retinoidide konversioon
5. Retinoidide toime nahas
5.1. Fotovananemine & retinoidid
5.2. Akne & retinoidid
5.3. Pigmendihäired & retinoidid
6. Retinoidide kõrvalmõjud
7. Kunas alustada retinoidide kasutamist?
8. Bakuchiol – retinooli alternatiiv?
9. Tootesoovitused

MIS ON RETINOOL?
Retinoolist rääkima asudes, peab sammu tagasi astuma ning alustama retinoididest. Retinoidid on perekond toimeaineid, A – vitamiini derivaadid (derivaat on mingi aine tuletis või veidi muudetud keemiline vorm) ja retinool on üks neist. Kõik retinoidid on vorm A – vitamiinist. Erinevate retinoidide struktuur on tähtis, sest sellest oleneb kuidas need nahas mõjuvad. Retinoide on võimalik jagada erinevalt, näiteks:
- Naturaalsed vs sünteetilised
- Käsimüügis saadaval olevad vs arsti retseptiga
- Tugevuse järgi
- Omaduste järgi/ efekt nahale
Selles postituses keskendud eelkõige toopilistele retinoididele. Toopiline tähendab lokaalset toimet, toode kantakse otse nahale. Peamiselt kirjeldan käsimüügis saadaval olevate retinoidide omadusi.
ERINEVAD RETINOIDID:

* märgistatud retinoidid on saadaval ainult retseptina.
PÕIGE AJALUKKU

Retinoidide isaks loetakse dr. Albert Kligmani, dermatoloog, kes 1971 aastal töötas välja äärmiselt populaarse akne ravimi Retin – A (toimeaine tretinoiin). Umbes 10 aastat pärast ravimiga turule tulemist, hakkasid nii dr. Albert Kligman, kui ka tema kolleegid täheldama ravimi huvitavaid “kõrvalmõjusid” – lisaks akne paranemisele, paranes ka nahatekstuur ning kergemad kortsujooned. Seepärast jätkasid paljud keskaelised patsiendid ravimi kasutamist ka pärast akne kadumist. Tretinoiini mõjust fotovananenud nahale avaldati esimesed teaduslikud artiklid aastal 1986. Miks see tähtis on? Üle 35 aasta erinevaid uurimustöid ning tähelepanekuid retinoidide toimest – retinoidid on ühed uuritumad toimeained nahahoolduses.
Tagasi spikri juurde…
Kõige tähtsam osa sellest spikkrist ning üldse retinoididest aru saamisel on see, et meie nahk kasutab vaid retinoehapet ehk aktiivset vormi A – vitamiinist. Siinkohal lisan veel teisegi tabeli, mis seletab retinoidide konversiooni põhimõtet ehk muundumist retinoehappeks:

Tretinoiin ongi puhas retinoehape, nahale kandes on see koheselt bioloogiliselt aktiivne ning seob ennast nahas olevate retinoidi retseptoritega. Sellepärast on tretinoiin ka kõige ärritavam ning saadaval vaid arsti retseptiga. Käsimüügis saadaval olevad retinoidid läbivad 1-3 sammu, enne, kui nahk saab kasutada retinoehapet – seda nimetataksegi retinoidide konversiooniks! See, kui kiiresti või, kui palju retinoidist muudetakse retinoehappeks oleneb juba inimesest ning toote kontsentratsioonist.
3 sammu: Retinooli estrid läbivad kolmeosalise muutuse.
2 sammu: Retinooli puhul muudavad keratinotsüüdid retinooli retinaalaldehüüdiks ning seejärel muudetakse see retinoehappeks – kahe osaline protsess.
1 samm: retinaalaldehüüd peab läbima vaid ühe muutuse.
NB! See, aga ei tähenda, et näiteks retinooli estrid on liiga nõrgad ning neid ei peaks kasutama. Retinoidi valik oleneb nahatüübist ning inimese iseärasustest. Retinoidide puhul on kõige tähtsam järjepidavus! Sellest räägin veel hiljem rohkem.
RETINOIDIDE TOIME NAHAS

- Komedolüütiline ehk komedoone vähendav/lahustav toime. Retinoidid vähendavad naharakkude kokkukleepumist ning seeläbi valgete ja mustade komedoonide tekkimist.
- Kollageeni ja elastiini sünteesi stimuleeriv toime – nahk muutub pringimaks, peenikesed kortsujooned silenevad. Epidermis muutub paksemaks.
- Naharakkude uuenemine kiireneb, kooriv toime – nahapind muutub siledamaks ning ühtlasemaks, pigmendilaigud vähenevad/ühtlustuvad.
- Paraneb naha verevarustus – retinoidid stimuleerivad uute veresoonte moodustumist.
- Põletikku vähendav toime.
Retinoidid on väga tõhusad naha seisukorda parandavad toimeained. Sageli on need esmavaliku preparaadid akne ravis. Samuti omavad tugevat toimet vananeva ja fotovananenud naha ravis.
Fotovananemine & retinoidid

UV – kiirguse tagajärjel tekkinud muutusi nahas nimetatakse fotovananemiseks. Liigne UV – kiirgus kiirendab kollageeni degeneratsiooni – kollageenikiud hävinevad kiiremini ning nahk muutub lõdevamks, esile tulevad peenikesed kortsujooned. Fibroblastide aktiivsus, rakud, mis toodavad kollageeni ja elastiini, on samuti vähenenud. Toopilised retinoidid suurendavad prokollageen I tootmist ning on tõestatud, et 1 aasta pikkune stabiliseeritud retinoidi kasutamine parandab fotovananenud naha seisukorda. 0,05% tretinoiini kreemi kasutamise puhul on silmnähtav ning statistiliselt oluline paranemine kortsujoontele, hüperpigmentatsioonile ning naha karedusele – seda uuriti 2 aasta vältel.
Siin võib päikesesõpradel tekkida idee nautida päikest või solaariumi, aga retinoididega pöörata see nahakahjustus ümber. Kõlab päris hästi? Lükkan selle müüdi kohe ümber. Retinoidid muudavad marrasnaha pindmisema kihi – stratum corneumi õhemaks, surnud naharakke on vähem ning nahk on vastuvõtlikum UV – kiirguse kahjustavale mõjule. Retinoidid ei suuda töötada vastu pidevast UV – kiirgusest tulenevale kahjule. Seega parima efekti retinoididest saab, kasutades neid koos päikesekaitsekreemiga.
Akne & retinoidid

Paikseid retinoide kasutatakse väga palju akne ravis, sest neil on tugev komedolüütiline – komedoone vähendav ja ennetav toime. Üheks esmavalikupreparaadiks on sageli adapaleen – sünteetiline retinoid, mis on keemiliselt stabiilsem, vastupidavam valgusele – fotostabiilne (võrreldes tretinoiiniga), lipofiilsem (rasvlahustuv), mis tähendab, et imendub hästi nahka. Adapaleenil on eelpool nimetatud hea komedolüütiline – komedoone vähendav toime, samuti põletikku vähendav toime. Adapaleen on paljudes riikides saadaval käsimüügis, Eestis veel mitte (arvatavasti muutub see paari aasta jooksu).
Akne raviks kasutatavaid retinoide kombineeritakse sageli teiste akne ravimitega, seega on vajalik dermatoloogi ehk nahaarsti konsultatsioon.
Pigmendihäired & retinoidid
Retinoide kasutatakse laialdaselt ka erinevate pigmendihäirete korral – põletikujärgne hüperpigmentatsioon, melasm, eelnevalt nimetatud fotovananemine (lentiigod). Väiksema pigmendiprobleemi puhul toimivad retinoidid hästi ka monoteraapiana – kasutades vaid retinoidi. Krooniliste ja laialdasema hüperpigmentatsiooni puhul soovitatakse retinoidid kombineerida teiste depigmenteerivate toimeainetega, näiteks aselaiinhape, C – vitamiin, AHA – happed jt.
RETINOIDIDE KÕRVALMÕJUD
Kõik retinoidid võivad tekitada nahaärritust, mida tugevam on toode, seda tõenäolisem see on. Ärrituse tekkimine oleneb retinoididst ning nahatüübist ja -seisukorrast. Sagedased kõrvalmõjud on naha punetus, ketendus, õhetus, kipitustunne ja sügelus. Akne ravi korral võib esialgu põletik tugevamaks muutuda. Retinoidid ei ole UV – kiirguse käes stabiilsed ning nende mõju väheneb. Samuti muudavad retinoidid naha tundlikumaks UV – kiirgusele, seda nimetatakse fotosensitiivsuseks. Just sellepärast tuleb retinoide kasutada õhtuses nahahoolduses ning päeval kaitsta nahka päikesekaitsekreemiga.
Ärritus on üldiselt mööduv, paarist päevast, kuni paari nädalani.
Retinoidide kasutamisel ei kehti väide – “Mida rohkem, seda uhkem”. Pigem võiks retinoidide kasutamist iseloomustada vanasõnaga – “Tasa sõuad, kaugele jõuad”.
Kui ärritus ei möödu paari nädalaga, siis tuleb vaadata üle kogu nahahooldus ja teha korrektuurid. See, kui nahk on pidevalt ärritunud/põletikuline, ei tähenda seda, et retinoid “töötab paremini”. Pigem on see nahale kurnav ning suure tõenäosusega kiirendab naha vananemist.
KUNAS ALUSTADA RETINOIDIDE KASUTAMIST?
Retinoididega alustamiseks ei ole kindlat vanust. Sageli turundatakse retinoide pigem vanemale nahale, sest juba 30+ nahal on tavaliselt ilmnenud esimesed fotovananemise märgid, kuid see ei tähenda seda, et retinoide ei tohiks kasutada varem.
Kui probleemiks on akne – põletik ja komedoonid, siis soovitan pöörduda dermatoloogi vastuvõtule, kes määrab ravi. Retinoide määratakse väga erinevas vanuses inimestele, ka teismelistele.
Retinoide võib kasutada ennetuse mõttes, aga võib alustada ka siis, kui ilmnevad esimesed pigmendilaigud, peenikesed kortsujooned või muud fotovananemise ilmingud. Retinoid üksi ei ole imeravi – nahahooldust peab vaatama tervikuna. Esmatähtis on regulaarne SPF kaitsekreemi kasutamine, naha niisutamine ning koorimine. Kui kasutada näiteks päikesekaitsekreemi ja AHA/BHA happeid, siis võib retinoidi vajadus edasi lükkuda. Samuti on vajalik analüüsida nahatüüpi – rasuse ja suurepoorilise naha puhul võib retinoidi julgelt lisada, tundliku ja punetava nahaga inimestele võib sobivam olla mõni muu toimeaine, näiteks aselaiinhape.
BAKUCHIOL – RETINOOLI ALTERNATIIV?

Paari viimase aasta jooksul on populaarsust kogunud uus, omapärase nimega nn retinooli alternatiiv – bakuchiol. Ütlen kohe ära, et tegu ei ole retinoidiga. Bakuchiol on taimeekstrakt, mida saadakse Babchi (Psoralea Corylifolia) taime seemnetest ja lehtedest. See on tugev antioksüdant, millel on sarnane toime retinoididele – vähendab põletikku ja stimuleerib kollageeni tootmist ning seda ilma nahaärrituseta. Seepärast sobib ka tundlikuma nahaga inimestele, kes ei pruugi retinoide taluda (punetav ja kuiv nahk, rosaatsea).
Praegu on veel raske Bakuchioli kohta täpsemaid soovitusi ja seletusi anda, sest uuringuid antud toimeaine kohta on vähe.
TOOTESOOVITUSED
Lisan siia mõned enda lemmikud käsimüügi retinoidid. Enamus neist on saadaval Eestis, kas – Apotheka, Tradehouse, Loverte või Mylook valikus. Osad Rootsi nahahooldus poes skincity.com. Tooted on juhuslikus järjekorras.
- Sesderma Sesretinal Mature Skin Gel ja Sesretinal Young Moisturizing Gel – retinaalaldehüüd.
- The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion – granaktiivne retinool ehk retinoehappe ester.
- Elizabeth Arden Ceramide Retinol Capsules Line Erasing Night Serum – retinool.
- La Roche Posay Retinol B3 Serum – retinool.
- Medik 8 Crystal Retinal 10 – retinaalaldehüüd.
- Skinceuticals Retinol 0,5% – retinool.
- Image Skincare Ageless Retinol Night Cream – retinool.
- L’Oreal Paris Revitalift Laser Pure Retinol Night Serum – retinool.
- A313 – retinooli estrid.
- Zo Skin Health Retinol Skin Brightener 0,5% – retinool, bakuchiol.
Nüüd, kui oled läbinud kiire retinoidide teooria, hüppa praktiliste juhendite juurde, kliki siia.
Ootan kõiki küsimusi alla kommentaaridesse või läbi IG!
Imelist jõuluaega!
L.R
Tere. Mida kujutab endast Retinol 1% in Squalane (The Ordinary). Miks Sa eelistad Granactive Retinoid 2% Emulsioni?
Autor
Tere! The Ordinary kõik retinoidid on skvalaani baasil ja retinoididega alustamisel head/leebemad variandid, v.a 2% emulsioon. Eelistan ise 2% emulsiooni, sest see on kogenumale kasutajale tõhusam.