Kuidas kasutada nahahoolduses retinoide?

Esimeses postituses selgitasin lähemalt retinoidide olemust – mis need on, milliste nahamurede korral võiks retinoide kasutada ja millised on kõrvalmõjud. Kui Sa veel ei ole seda lugenud, siis lingin selle siia – Toimeained: Retinoidid. Praegune postitus keskendub sellele kuidas alustada retinoidide kasutamist, rohkem praktilisi näpunäiteid. Siin vastan ka kõige populaarsematele küsimustele, mis kogunesid läbi IG Küsimuste Kolmapäeva. Lähme kohe asja juurde:

SISUKORD:

1. Kui vanalt peaks alustama retinoidide kasutamist?
2. Kuidas ma tean, et peaksin alustama retinoidide kasutamisega?
3. Millistele nahatüüpidele retinoidid sobivad?
4. Harjumused: SPF + retinoidid
5. Kui kaua läheb aega, et näha nahal retinoidide efekti?
6. Milline retinoid valida?
7. Kuidas nahka “harjutada”?
8. Millises järjekorras tuleks retinoide nahale kanda?
9. Kas retinoide võib kanda kaelale, dekolteele, kätele?
10. Kui palju toodet ühe korraga nahale kanda?
11. Retinoidid ja rasedus/ imetamine

KUI TÄHTIS ON VANUS?

Alustan teemast, millest rääkisin põgusalt ka esimeses postituses. Kui vanalt peaks alustama retinoidide kasutamist? Kui rääkida naharavist, siis toopilisi retinoide võib määrata juba 10 – 12ne aastastele lastele. Ravi määrab arst.

Kui me räägime naha seisukorra parandamisest, retinoidide kasutamisest vananemisilmingute ennetamiseks ning korrigeerimiseks, siis minu soovitus oleks retinoididega alustada mitte varem, kui 30ndates. 20ndates on kõige tähtsam regulaarne päikesekaitsekreem ja näiteks C-vitamiini seerum + niisutav kreem.

KUIDAS MA TEAN, ET PEAKSIN ALUSTAMA RETINOIDIDE KASUTAMISEGA?

Esimene pool sellest vastusest on lihtne: Vahel ei peagi Sina teadma. Kui häirib mingi nahamure, näiteks akne või hüperpigmentatsioon, siis kõige õigem on pöörduda esmalt dermatoloogi vastuvõtule, kes diagnoosib nahamure ning vastavalt sellele määrab ka ravi ning selgitab ravijuhised. Retinoidid on nii akne, kui hüperpigmentatsiooni ravis sageli esmavaliku preparaadid.
See milline retinoid Sinu nahamurele sobib on dermatoloogi otsustada, ravi võib ka jooksvalt muutuda olenevalt naha reaktsioonist ning ravitulemustest.

Teine pool sellest vastusest nõuab veidi pikemat seletust. Esimeses postituses tõin välja retinoidide positiivsed mõjud, nimetan need uuesti:

  • Komedolüütiline ehk komedoone vähendav/lahustav toime. Retinoidid vähendavad naharakkude kokkukleepumist ning seeläbi valgete ja mustade komedoonide tekkimist.
  • Kollageeni ja elastiini sünteesi stimuleeriv toime – nahk muutub pringimaks, peenikesed kortsujooned silenevad. Epidermis muutub paksemaks.
  • Naharakkude uuenemine kiireneb, kooriv toime – nahapind muutub siledamaks ning ühtlasemaks, pigmendilaigud vähenevad/ühtlustuvad.
  • Paraneb naha verevarustus – retinoidid stimuleerivad uute veresoonte moodustumist.
  • Põletikku vähendav toime.

Seega, kui miski siin kõlab tuttavalt, näiteks mustad ja valged komedoonid või lõtvunud ja ebaühtlane nahk, siis võiks mõelda retinoidide kasutamisele, aga enne veel, kui tormata retinoide ostma, tasuks läbi mõelda mõned aspektid. Retinoidid on väga tõhusad ja tugevatoimelised, ning vahel on nahale sobivamad hoopis AHA/BHA happed või mõni muu aktiivaine. Loodan, et järgnevate punktide selgitamine muudab otsuse lihtsamaks, kui mitte, siis aitab retinoidi osas konsulteerida nahaõde või kosmeetik.

MILLISTELE NAHATÜÜPIDELE RETINOIDID SOBIVAD?

Retinoidid on nahka ärritavad. Üks levinumaid kõrvalmõjusid on naha kuivus. Samuti võivad tekkida teised nahaärrituse nähud nagu punetus, sügelus ja põletustunne. Üldiselt taluvad retinoide paremini rasuse nahaga inimesed. Soovitan retinoide julgemalt rasuse, kombineeritud ja normaalse nahatüübiga inimestele. See ei tähenda, et kuiva ja tundliku nahga inimesed ei saaks või ei peaks retinoide kasutama, aga nemad peavad olema ettevaatlikumad.
Retinoide ei soovita ekseemi ja rosaatsea korral.

HARJUMUSED: SPF + RETINOIDID

Retinoidid muudavad naha tundlikumaks UV – kiirgusele ja seetõttu käivad need alati käsikäes SPF50+ kaitsekreemiga. Retinoide tuleks nahale kanda ööseks ning päevasel ajal tuleb kasutada päikesekaitsekreemi. Et saada enda retinoidist parim tulemus – retinoid võitleb UV – kiirgusest põhjustatud nahakahjustustega, tuleb koos retinoidiga osta ka päikesekaitsekreem.

KUI KAUA LÄHEB AEGA, ET NÄHA NAHAL RETINOIDIDE EFEKTI?

Akneravi puhul võib retinoidide mõju näha juba 8 – 12 nädala möödudes. Käsimüügitoodetega võib esimesi nahamuutusi näha 4 – 6 kuu möödudes. Kui oodata, aga nahatekstuuri ja naha kvaliteedi paranemist, siis see võtab aastaid. Tretinoiini puhul on uuringute järgi täheldatud esimesi statistiliselt olulisi muutusi 1 aasta möödudes. Parima tulemuse saab, aga aastatepikkuse kasutamise järel. Seetõttu kordan taas lauset: Retinoidide kasutamist iseloomustab vanasõna “Tasa sõuad, kaugele jõuad”. Veel öeldakse, et retinoidide kasutamine ei ole sprint, vaid maraton!

MILLINE RETINOID VALIDA?

Retinoide valides soovitan alustada leebematest toodetest, kui nahk on harjunud, siis võib liikuda ka tugevamate toodete peale. Lisan siia retinoidide konversiooni, millest oli täpsemalt juttu esimeses postituses:

Retinooli estrid —> retinool —> retinaalaldehüüd —> retinoehape.

Retinooli estrid on kõige leebemad, sest vajavad retinohappeks muundumisel 3 sammu, veidi tugevam on retinool, siis retinaalaldehüüd. Muidugi peab erinevate toodete puhul vaatama ka toimeaine kontsentratsiooni, aga selle skeemi järgi on üsna lihtne endale esimene toode valida.

RETINOOLI ESTRID (retinüülpalmitaat, – atsetaat, – linoleaat ja – propiaat) on kõik üsna leebed ning sobivad hästi ka tundliku nahaga inimestele. Sobib väga hästi alustamiseks. Tavaliselt kõige odavamad retinoidid.

RETINOOL on enamlevinud retinoid käsimüügis. Saadaval kontsentratsioonis 0,1 – 1%. Kes ei ole varem retinooli kasutanud, siis võiks alustada 0,1-0,2%. Hiljem saab juba kasutada 0,3 – 1% toodet.

RETINAALALDEHÜÜD on mitu korda tugevama efektiga, kui retinool. Tavaliselt ka kallim. Soovitan neile, kes on juba retinooliga tooteid varem kasutanud. Saadaval üldiselt 0.01% ja 0.1% kontsentratsioonis.

RETINOEHAPPE ESTRID (granaktiivne retinoid, retinüülretinoaat) on kõige uuemad tulijad retinoidide perekonnas. Efektiivsed ja nahasõbralikud, sobivad ka algajatele.

KUIDAS NAHKA “HARJUTADA”?

Retinoididega alustamisel on kõige tavalisemaks nahaärrituseks kuivus ja punetus. Nahk hakkab ketendama ning muutub tundlikuks, see ehmatab ära paljud inimesed ning väga tihti lõpetatakse retinoidide kasutamine sootuks. Sageli arvatakse, et tegu on allergilise reaktsiooniga. Nahaärrituse vähendamiseks on erinevaid mooduseid, üheks neist on naha “harjutamine” retinoidiga. Mida see tähendab?

Naha harjutamine tähendab seda, et retinoididega alustamisel tuleks valida leebed retinoidid ja/või nõrgema kontsentratsiooniga tooted ning neid tuleks kasutada alustuseks 1-3x nädalas ning tasapisi (paari nädala jooksul) kasutuskordi suurendada. Seda juhul, kui nahaärritus ei püsi. Tundlikumad alad – silmaümbrus ja nasolabiaali või katta “puhver -kreemi/salviga), nt. Eucerini Aquaphor on hea näide, see vähendab retinoidi imendumist tundlikel piirkondadel.

MILLISES JÄRJEKORRAS TULEKS RETINOID NAHALE KANDA?

See oleneb nahatüübist, naha seisukorrast ning reaktsioonist. Üldiselt võiks igasuguse aktiivaine kanda otse puhtale nahale, ehk siis pärast näopesu esimese asjana. Kui nahk vähegi lubab, siis järjekord on:

1. Naha esmane puhastus mitsellaarvee/ meigieemaldaja/ palsami, õli või piimaga
2. Naha pesemine pesugeeli või vahuga
3. Retinoid
4. Niisutav kreem

Nagu eelnevalt kirjutasin, siis tundlikumad alad võib ka enne retinoidi katta nahka pehmendava kreemiga.

Kui nahk on väga tundlik, kuiv või ärritunud, siis võib esmalt kanda nahale niisutava kreemi ning veidi aja pärast retinoidi, sellisel juhul on järjekord:

1. Naha esmane puhastus mitsellaarvee/ meigieemaldaja/ palsami, õli või piimaga
2. Naha pesemine pesugeeli või vahuga
3. Niisutav kreem
4. Retinoid

Retinoididega koos võiks kasutada täiesti tavalist niisutavat kreemi. Vältida võiks teisi nahka koorivaid toimeaineid nagu AHA/BHA happed. Samuti ei tohiks pesugeel olla liiga tugev, pigem valida tundlikule või kuivale nahale mõeldud pesuvahendid.

KAS RETINOIDE VÕIB KANDA KAELALE, DEKOLTEELE, KÄTELE?

Jah, võib küll! Millega peab arvestama on see, et kaela, dekoltee ja käte nahk on õrnem ning õhem. Retinoididest põhjustatud ärritus võib kergemini tekkida. Üks võimalus on kasutada retinoidiga toodet nendel piirkondadel harvem, teine variant on kasutada leebemaid retinoide, näiteks retinooli estreid. NB! Ära unusta ka neid piirkondi kaitsta SPF50+ kaitsekreemiga.

KUI PALJU TOODET ÜHE KORRAGA NAHALE KANDA?

“Vähem on rohkem” – eriti retinoididega alustamisel. Hernetera suurusest kogusest piisab näole ja veidi isegi kaelale.

RETINOIDID JA RASEDUS/IMETAMINE

Retinoidide kasutamine raseduse ja imetamise ajal on vastuoluline teema. Suukaudse ravi korral on vastus selge – retinoidid on raseduse ja imetamise ajal vastunäidustatud. Tugevamate retinoidide, nagu tretinoiin ja adapaleen, toopiline kasutamine on samuti raseduse ja imetamise ajal vastunäidustatud. Küsimusi tekitavad nõrgemad retinoidid, mis on saadaval käsimüügis…

Mina ei soovita raseduse ajal kasutada mitte ühtegi retinoidi. Raseduse ajal võib retinoidi vahetada välja Bakuchioli vastu.
Toopiliste ja eriti nõrgemate retinoidide kasutamisel ainult näonahal on imenduv A-vitamiini kogus küll väike ning võib vaielda, et risk lootele on samuti väike, on see siiski olemas. Kirjanduses on avaldatud juhtumid sünnidefektide kohta, mis on tulenenud tretinoiini toopilisest kasutamisest. Retinooli või retinooli estrite kasutamisel on see risk muidugi väiksem, aga siiski on tegu olukorraga, kus risk kaalub üle kasu.

Imetamise korral ei ole retinoidide kasutamine nii vastuoluline, kui raseduse ajal. Imetamise ajal võib kasutada käsimüügi retinoide, retseptiravimi osas tuleb nõu pidada enda arstiga.

Loodan, et nende kahe postitusega said retinoidid veidi selgemaks ning nüüd on olemas oskus ja julgus neid ka nahahoolduses katsetada! Retinoidid on väga lai ja keeruline teema, ikka on selline tunne, et palju jäi kirjutamata, aga usun, et baas asjad said kõik kirja. Küsimusi ootan alla kommentaaridesse või läbi IG!

Imelist jõuluaega!

L.R

Follow:
Liisa Raudmets
Liisa Raudmets

2 Comments

  1. Silja
    detsember 2, 2021 / 10:38 e.l.

    Hei 😊

    Kas imetades on ok kasutada retinooli estrit?
    Raseduse ajal ei soovitata vitamiin A-d ->aga võibolla on see ka müüt 😇

    Tänud juba ette!

    • Liisa Raudmets
      Autor
      detsember 22, 2021 / 1:35 p.l.

      Hei Silja!
      Aitäh Sulle selle kommentaari eest! Unustasin postitusele lisada retinoidide kasutamise info raseduse ja imetamise ajal – tegin seda nüüd!
      Imetamise ajal on retinooli estrite kasutamine täiesti okei. Raseduse ajal ei soovita kasutada mitte ühtegi retinoidi.
      Head
      Liisa

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

sotsiaalmeedia


Looking for Something?