Iluuni – müüt või tegelikkus?

Halb unekvaliteet on tõsine rahvatervise probleem, unepuudust on seostatud rohkemate avariide, tööstuskatastroofidega ning meditsiiniliste, kui ka muude tööalaste vigadega.

Unepuuduse käes kannatavad inimesed on suurema tõenäosusega kroonilised haiged. Haigusi nagu kõrgvererõhktõbi, diabeet, depressioon ja vähkkasvajad on seostatud halva unehügieeniga. Halb unekvaliteet vähendab inimeste elukvaliteeti ning produktiivsust.1

Kas halva unekvaliteedi ja naha tervise vahel on samuti seos? Mis peitub mõiste iluuni taga? Kas magamine ja une kvaliteet on seotud naha seisukorraga ja inimese väljanägemisega?

Klaari naha ja hea unehügieeni vahel on suurem seos, kui arvatakse. Nahk on inimese suurim organ, julgen öelda ka, et üks tähtsaim. Nahk on esmane kaitsekilp selliste välistegurite eest  nagu valguskiirgus, õhusaaste, erinevad haigustekitajad (bakterid/viirused/seened), kemikaalid. Nahk osaleb organismile ülitähtsates funktsioonides nagu termoregulatsioon ja D-vitamiini tootmine. Naha seisukorda ning tervist – milline on rasu tootmine, niisutatus, TEWL ehk transepidermaalne veekadu ja naha pH, mõjutavad mitmed erinevad sisemised ja välimised tegurid. Uni on üks neist.

sisukord

mis toimub nahaga magades?
näed väsinud välja…
unevõlg ja nahk
kas halb unekvaliteet mõjutab naha vananemist?
raamatusoovitused
iluune aksessuaarid

mis toimub nahaga magades?

7-9h kvaliteetset und parandab nahakvaliteeti – magades nahk taastab ennast, naharakud uuenevad kiiresti ning toodetakse kollageeni ja elastiini. Verevarustus nahka suureneb, mis tähendab rohkem toitaineid ja hapniku.

Esimeste unetundide jooksul toodab aju kasvuhormooni (somatotropiin), mis osaleb mitmetes erinevates ainevahtuslikes protsessides ning on tähtis osa ka naha tervisest. Kasvuhormoon stimuleerib fibroplasterakke, mis toodavad kollageeni, elastiini ja glükosaminoglükaane (hüaluroonhape). Kasvuhormoon aitab nahal uueneda/paraneda ning suurendab naha paksust.2

Pärast seda suureneb melatoniini tootmine, hormoon, mis toimib ka antioksüdandina ja kaitseb nahka oksüdatiivse stressi eest. See uuring on näidanud, halva unekvaliteedi ja atoopilise dermatiidiga laste naha seisukorda parandas melatoniini toidulisandi tarbimine.3

REM unes väheneb kortisooli tase ning alaneb kehatemperatuur. Nahk jahtub, lihased lõdvestuvad ja kollageeni tootmine suureneb. Kui unetunde on vähe, siis on stressihormooni kortisooli tase kõrgem, see suurendab põletikuprotsesse.

Lühemad unetunnid mõjutavad ka naha verevarustust. Vähenenud vereringe tõttu nahka paistab nahk tuhmim ning ebaühtlasem, sest nahka jõuab vähem toitaineid ja hapniku.

näed väsinud välja...

Mis juhtub, kui unetunde jääb väheks? Üsna sageli võib keegi muretsedes küsida: kas kõik on korras, näed väsinud välja“. Halvemal juhul saab kommentaariks küsimuse kas oled haige?.

Mitmed erinevad uuringud on võrrelnud inimeste väljanägemist ja naha seisukorda hea une (7-9h) vs magamatuse/vähendatud unetundide (vähem, kui 6h) korral, et saada teada kas halb unehügieen mõjutab katseisikute väljanägemist. Antud uuringus võrreldi inimesi, kes olid maganud 8h vs 5h. Leiti, et vähem maganud inimesed näevad välja kurvemad, nende kortsud paistavad rohkem välja ning silmaalused on tumedamad, võrreldes rohkem maganud katseisikutega.4

Mis on need märgid välimuse juures, mis panevad meid lahterdama kedagi väsinuks või lausa haigeks?

Mitmed uuringud tõestavad sama – unevõlas inimesed näevad välja väsinud, on vähem atraktiivsed ning isegi paistavad välja haiged.5
Miks see nii on?

unevõlg ja nahk

Antud uuringus5 osales 24 Korea naist, vanuses 25 – 35, keda hoiti üleval 24h järjest, pärast mida hinnati mitmeid erinevaid nahaomadusi nagu naha niisutatus, TEWL ehk transepidermaalne veekadu, naha elastsus, poorid, naha verevarustus ning nahatoon ja läbipaistvus.

Leiti, et pärast magamata ööd muutus nahk kuivemaks, eriti põskede piirkonnas ning huultel. TEWL – transepidermaalne veekadu, mis näitab nahabarjääri terviklikkust, oli oluliselt suurenenud põskedel ja silmaümbruses, mis tähendab, et barjääri funktsioon oli kahjustunud. Nahapoorid olid rohkem nähtaval. Samuti täheldati nahatooni muutusi põskede piirkonnas.  Verevarustus infraorbitaalses piirkonnas – silmade all oli oluliselt vähenenud. Usutakse ka, et kroonilise unepuuduse tagajärjel kahjustunud immuunsüsteem mõjutab kollageenikiudude terviklikkust.

Ka see uurimus4  näitas, et osaline või täielik magamatus muutis katsealuste väljanägemist vähem atraktiivsemaks ning haiglaseks. Üheks põhjuseks loetakse nahatooni erinevust. Tervislikuks” jumeks peetakse pigem roosat säravat nahka. Unepuuduse tagajärjel muutub nahk, aga tuhmiks ja kahvatuks.

Vähem unetunde põhjustas muutusi ka nahatekstuuris, nädalase 4h ööune korral halvenes nahatekstuur oluliselt, võrreldes nädalase 8h ööunega.6

kas halb unekvaliteet mõjutab naha vananemist?

Uurimus1 , kus osales 60 naist, vanuses 30-50, seadis hüpoteesi – kas halb unekvaliteet mõjutab naha vananemist? Tõestati, et suuremate unetundidega (7-9h) osalejatel oli oluliselt väiksem sisemise ehk geneetilise vananemise skoor võrreldes nende osalejatega, kes magasid 5h või vähem. Samuti oli kauem magajatel parem taastumine UV – kiirgusest põhjustatud punetusest. Tõestati ka TEWL suurenemist vähem magajatel.

Uuringus tehti kindlaks, et krooniline halb unekvaliteet on seotud naha kiirema vananemisega ning vastupanuvõime vähenemisega välisteguritele, mis põhjustavad naha vananemist. Vähemate unetundidega osalejate seas oli rohkem ebaühtlast nahatooni, peeneid kortsujooni, ebaelastset nahka ning samuti healoomulisi nahakasvajaid.

Naha vananemine jaguneb kaheks: sisemine ehk geneetiline & välimine vananemine. Geneetiline (sisemine) vananemine on pärilik ning oleneb nahatüübist ja rahvusest, geneetilisest iseärasusest. Seda mõjutab hormonaalne tasakaal kehas ning erinevad haigused. Välimine vananemine on põhjustatud välistest teguritest ning on suures osas ennetatav!

raamatusoovitused 

Matthew Walker, Why We Sleep

See 2017 aasta populaarteaduslik raamat on küll praeguseks mõnede faktide poolest aegunud, aga siiski väärt lugemine, soovitan seda siiani kahe käega. Enne selle raamatu lugemist olin veendunud, et minu jaoks on piisav uni 6h, tundsin ennast “puhanuna” ning “energiat täis olevat”. Minu tavaline magamamineku aeg oli umbes kell 2 öösel ning igaõhtune rutiin oli scrollida telefonis. See oli normaalsus ja ma tundsin ennast hästi.

Nüüd tagasi vaadates on see muidugi loogiline – ma lihtsalt ei teadnud, mida tähendab magada 7-9h. Keha ja meel olid harjunud 6 tunniga, energia mida tundsin oli pigem suurem ärevuse särts. Peamine põhjus miks ma hakkasin enda unehügieeni korrastama oligi just ärevuse maandamiseks.

3 peamist nippi, mida pärast lugemist harrastama hakkasin, olid:

  1. Kauem magamine, 7-9h
  2. Pimendavad kardinad ja telefoni vältimine enne magama jäämist (see on üllatavalt raske sõltuvus)
  3. Kofeiini vähendamine. Sel ajal jõin 3-4 tassi kohvi päevas, nüüd 1-2.

Raamatus on nippe ja näpunäiteid muidugi rohkem ja kõik kenasti ära põhjendatud ja seda väga motiveerivalt. Soovitan neid järk – järgult enda unerutiini lisada. Leiad raamatu siit: WHY WE SLEEP: THE NEW SCIENCE OF SLEEP AND DREAMS.

Kene Vernik, Hea Une Teejuht

Esimest korda nägin Kene Vernikut Tervise innovatsioonikonverentsil KUMUs. Tema loeng sümpatiseeris koheselt, ta on väga hea esineja ning oskab keerulise teema lihtsasti lahti kirjutada/rääkida. Tema raamat – Hea une teejuht on täpselt selline – väga lihtsasti loetav ja arusaadav. Sobib sissejuhatuseks unemaailmasse ja on kergem lugemine enne Matthew Walkeri Why We Sleep raamatut. Leiad raamatu siit: Hea une teejuht.

iluune aksessuaarid

Ma ei ole suur iluvidinate austaja ning ei usu, et nahahoolduses on vajalikud sellised vahendid nagu jade rollerid, gua sha kivid, meh. näopuhastusharjad, massaažirullid jms. Massaaž on näole hea ja tõhus, aga selle jaoks piisab kätest. Kui antud iluvahendid Sulle meeldivad ja Sa näed neist kasu või on need mõnusaks lõõgastuseks ja kodu-SPA osaks, siis kasuta, aga edasi, sest see töötab Sinu nahaga!

Siiski on selliseid naha- ja ilutarvikuid mida enda klientidele soovitan ja jagan ka läbi sotsiaalmeedia. Need on tooted, mida kasutan igapäevaselt ka ise. Iluune aksessuaarid mida kasutan ja armastan juhtuvad olema kõik kodumaised ettevõtted, väga ägedate inimeste poolt loodud ja teadustöödega toetatud.
PS! Sellegipoolest ei ole need 100% vajalikud nahahoolduse osad!

SleepAngel filtripadi

SleepAngel toodetega tegin tutvust eelmise aasta suvel, kui kohtusin nende esindajaga, et arutada toodete kasutamist meie kliinikus – Medemises. SleepAngel on Eesti firma, nende tootmine asub Pärnus ning tervishoius on neil nii palju suuri ja väikseid koostööpartnereid nii Eestis, kui mujal maailmas, et neid ei jõua kõiki ette lugeda, tuntumad on ITK, Lääne-Tallinna Keskhaigla, Pelgulinna Sünnitusmaja, Tallinna ja Tartu Lastehaiglad, Pärnu ja Narva Haigla, Haapsalu Neuroloogiline Rehabilitatsioonikeskus, Norra Ülikooli Haigla ja Soomes Turu Ülikooli Keskhaigla, lisaks palju hoolekande- ja majutusasutusi.

SleepAngel kasutab enda toodetes patendeeritud filtertehnoloogiat, mis on efektiivseks barjääriks viirustele, bakteritele, hallitusseentele, tolmulestadele ja allergeenidele.

Lisaks sellele on nende toodete suurim pluss see, kui lihtne on neid puhastada. Just sellepärast kasutatakse SleepAngel tooteid nii palju tervishoiusüsteemis, kus a- ja antiseptika on ülimalt tähtis. Padja võib reaalselt kaasa võtta duši alla, tõmmata üle märja lapi või desinfitseeriva lapiga/vahendiga.

Kasutan SleepAngel HOME kollektsiooni keskmise paksusega patja ning soovitan nende tooteid eelkõige allergikutele ja astmaatikutele. Samuti tundliku naha ning aknega klientidele.

SleepAngel toodetega saab tutvuda lähemalt siit: SleepAngel. Toodetele kehtib NURSELIISA -5% sooduskood.

Aino Skincare padjapüür

Taaskord äärmiselt äge kodumaine ettevõtmine, mis toodab tõeliselt luksuslikku voodipesu. Kasutan nende mooruspuu siidist hõbeioonidega padjapüüri.

Siidist või satiinist padjapüüre olen varasemalt palju soovitanud, see on lihtne ilunipp nii nahale, kui juustele, sest siid on nahale ja juustele õrn, ei ima neist välja liigselt niiskust ning kanga pehmuse tõttu ei kortsu nahk tugevalt. Aino toodete puhul on suureks plussiks antibakteriaalsed hõbeioonid. Mis jällegi, ei ole tervishoiussüsteemile üldse mitte võõras teema.

Hõbeda antibakteriaalsest toimest olid mingil määral teadlikud juba iidsed tsivilisatsioonid, kes kasutasid hõbedat haiguste (põletike) ennetuseks ja kontrolliks. Tänapäeval on hõbeioonide hävitav toime bakterirakkudele tõestatud. Meditsiinis kasutatakse hõbedat nii erinevate plaastrite, salvide, spreide, kui ka meditsiiniliste instrumentide, implantaatide ja kateetrite kattena.7

Aknele omaste põletikukollete tekkimist seostatakse bakteritega. Peamised bakterid, millega põletikku seostatakse on:

Cutibacterium acnes (vana nimega Propionibacterium acnes)
Corynebacterium granulosum
Staphylococcus epidermidis

Padjapüüris sisalduvad hõbeioonid aitavad pärssida antud bakterite aktiivsust ja arvukust 98-99,7%.8

Aino puhul meeldib mulle nende põhjalikkus – ettevõtmisesse on panustatud 110% ja seda on näha alates tellimuse tegemisest kuni toote kättesaamiseni. Pakend, kujundus ja turundus on samuti elamus omaette.

Aino toodetega saab lähemalt tutvuda siin: Aino Skincare.

Aino padjapüüri ja SleepAngel padja kombole jätkub mul vaid kiidusõnu!

Christine Siffer silmamask

Christine on minu armas kolleeg, kes suure osa oma elust on tegelenud õmblemisega. Christine Siffer ametliku lehe avas ta paar aastat tagasi ning peamised tööd on seotud just siidi ja pitsiga.

Christine meisterdas mulle eriti armsa silmamaski, mida kasutan, kui unekeskkond ei ole piisavalt pime või vaevab peavalu. Siid on õrnale silmaümbrus nahale eriti pehme ning samuti ei jää ebamugavalt juuste pealt. Püsib super hästi silmadel.

Christine toodetega saab lähemalt tutvuda siin: Christine Siffer.

Kõik tooted leiad ka minu Shop My Shelf riiulilt:

seega…

Iluuni ei ole üldse mitte sõnakõlks, vaid nüüd juba teaduslikult tõestatud tõsiasi, et hea unehügieen parandab naha seisukorda ning inimese väljanägemist. Unehügieeni korrastamine on korralik ettevõtmine, muutused ei tule üleöö ning on perioode, kus unevõlga on pea võimatu vältida – nt. vastsed lapsevanemad, intensiivsed õppe- või tööperioodid, stressiperioodid jms. Minu soovitus on leida sellised lahendused ja tasakaal, mis sobib kõige paremini Sinu eluga. Lisan siia veel Tartu Ülikooli Kliinikumi patsiendiinfo unehügieeni osas: Patsiendiinfo / Enesehooldus / Uni / Unehügieen.

L.R

Allikad:

  1. Oyetakin-White, P.; Suggs, A.; Koo, B.; Matsui, M. S.; Yarosh, D.; Cooper, K. D.; Baron, E. D.  (2015). Does poor sleep quality affect skin ageing?. Clinical and Experimental Dermatology, 40(1), 17–22.         doi:10.1111/ced.12455    
  2. Stephanie R. Edmondson, Susan P. Thumiger, George A. Werther, Christopher J. Wraight, Epidermal Homeostasis: The Role of the Growth Hormone and Insulin-Like Growth Factor Systems, Endocrine Reviews, Volume 24, Issue 6, 1 December 2003, Pages 737–764, https://doi.org/10.1210/er.2002-0021
  3. Chang, Yung-Sen; Lin, Ming-Hung; Lee, Jyh-Hong; Lee, Pei-Lin; Dai, Yang-Shia; Chu, Kuan-Hua; Sun, Chi; Lin, Yu-Tsan; Wang, Li-Chieh; Yu, Hsin-Hui; Yang, Yao-Hsu; Chen, Chun-An; Wan, Kong-Sang; Chiang, Bor-Luen (2015). Melatonin Supplementation for Children With Atopic Dermatitis and Sleep Disturbance. JAMA Pediatrics, (), 1–. doi:10.1001/jamapediatrics.2015.3092 
  4. Sundelin T; Lekander M; Kecklund G; Van Someren EJW; Olsson A; Axelsson J. Cues of fatigue: effects of sleep deprivation on facial appearance. SLEEP 2013;36(9):1355-1360.
  5. Kim, M.A., Kim, E.J., Kang, B.Y. and Lee, H.K. (2017) The Effects of Sleep Deprivation on the Biophysical Properties of Facial Skin. Journal of Cosmetics, Dermatological Sciences and Applications, 7, 34-47. https://doi.org/10.4236/jcdsa.2017.71004
  6. Jang S, Lee M, Han J, et al. A study of skin characteristics with long‐term sleep restriction in Korean women in their 40s. Skin Res Technol. 2019;00:1–7. https://doi.org/10.1111/srt.12797
  7. Sim W, Barnard RT, Blaskovich MAT, Ziora ZM. Antimicrobial Silver in Medicinal and Consumer Applications: A Patent Review of the Past Decade (2007⁻2017). Antibiotics (Basel). 2018 Oct 26;7(4):93. doi: 10.3390/antibiotics7040093. PMID: 30373130; PMCID: PMC6315945.
  8. Aino Skincare, SGS (Société Générale de Surveillance)
Follow:
Liisa Raudmets
Liisa Raudmets

Esteetilise meditsiini õde/ nahahoolduse entusiast

Find me on: Web

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga


Looking for Something?